reklama

Hollywoodske filmové klišé

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Niekoľko faktov z histórie...

Film, ako fiktívna reprodukcia skutočnosti má za sebou dlhú históriu, o ktorej málo kto z nás vie nejaké tie fakty ako napríklad, že celý proces utvárania terajšej filmografie vedie do roku 1877 ,kedy fotograf Eadweard Muybridge nafotografoval sériu statických fotografií a ich usporiadaním v slede za sebou, tak vytvoril koncept „pohyblivých obrázkov" vo filme. Predmetom 24 obrázkov sa stal cválajúci kôň.

Americký vynálezca Thomas Alva Edison, ktorého meno každý z nás počul minimálne jeden krát, dostal nápad zostrojiť kinetoskop.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším krokom vpred vo vývoji filmu bolo zostrojenie prístroju , ktorý umožnil nasnímať zábery na celuloidový pás a zároveň ich premietať divákom na bielu stenu. Za tento prínos môžeme ďakovať bratom Lumierovcom a tu už môžeme hovoriť o filme skoro v takej podobe, ako ho poznáme dnes.

V roku 1933 sa popularite nevyhol film pána Edwina Portera s názvom Veľká vlaková lúpež, v ktorom skupinka pištoľníkov prepadne vlak, ujdú, no potom ich dolapia a zabijú. Táto dramatická chvíľka trvala 11 sekúnd.

Od filmu k Hollywoodu

Od filmu k Hollywoodu. Tak presne táto vzdialenosť je jedna z najmenších aké kedy budú existovať. Pýtate sa prečo? Pretože síce si filmy obľúbili ľudia na celom svete, najväčší rozkvet prežíva film práve v USA, americkej továrni na sny - v Hollywoode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve toto mesto sa stalo synonymum pre film. Veľa filmárov z Európy emigrovalo v čase trvania druhej svetovej vojny do Hollywoodu, kde si v ten čas mohli nájsť uplatnenie.

Scény z filmov verzus filmové klišé

Je večer. Nemáte nič dôležité na práci. Dlho ste nepozerali televíziu, pretože ste ju považovali buď za stratu času alebo ste jednoducho ten čas pre ňu nemali, a preto pred prístroj na zobrazovanie diaľkovo prenášaných obrazov, teda televízor, sadnete v najväčšom pohodlí s nádejou, že si pozriete dobrý film, pri ktorom sa vám nebude musieť pozastavovať rozum, nad čoraz častejšie otrepanými scénami z filmov, inak nazývaných -filmové klišé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže sa s touto nepríjemnou situáciou neraz stretávam aj ja, dovolila som si zosumarizovať mnohokrát videné a často aj z neporušiteľnosti fyzikálnych zákonov nepochopené, filmové situácie:

A: Ľudia vo filmoch nesmrkajú, nekýchajú, nekašlú iba ak by tieto činnosti, boli sprievodným javom prichádzajúcej smrti.

B: Postavy z filmov nechodia na toalety a ,,filmové" ženy nepoznajú pojem menštruácia ( verte, že nejedna „nefilmová" žena by si to s nimi rada vymenila).

C: Napriek tomu, že nových majiteľov domov straší hneď niekoľko duchov, z domu sa nechystajú odsťahovať (silné to povahy).

D: Hlavný hrdina/ hrdinka je výzorovo vždy dokonalý (záchranári z Baywatchu), samozrejme ak to nie je komédia (detektív z Wasabi), tu je nedokonalosť na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

E: Zvyčajne pri akčných filmoch hlavný hrdina (podľa možností Američan, ktorý „zdedil" národnosť aspoň po jednom z rodičov) je hotový skrytý talent taktiež podrobený minimálne vojenským výcvikom, v scénach s lietadlom (pilotné časti Jamesa Bonda) pri ich klesaní k zemskému povrchu, stíha vyskočiť z lietadla a zároveň doň aj naskočiť, v „lepších" prípadoch aj naštartovať rútiace sa lietadlo a s elegantným úsmevom odletieť, hoci aj na dovolenku.

F: Deti zomierajú iba v prípadoch ak ide o rodinnú tragédiu, ak je ich viac na jednom mieste (najlepšie tento typ vyniká v katastrofických filmoch) alebo ak jednoducho nezasahujú priamo do deja.

G: Pri katastrofických filmoch, kedy Zem a všetku civilizáciu na nej ohrozuje letiaci meteorit, ak sa nám „pošťastí" - aj iné vesmírne teleso, sú to práve americkí vedci ,ktorí odklonia jeho dráhu letu (Bože, vďaka ti za nich!)

H: Pri pristaní mimozemšťanov, sú Američania takmer vždy prví, ktorých zničia, poprípade sa s nimi ako s prvými spriatelia ( hneď mi napadlo, že veď asi aj preto pristávajú výhradne v Amerike)

I: Ak riešia celosvetové problémy organizácie ako NASA, FBI, CIA alebo americké vojsko, majú vo svojich službách minimálne jedného nadmieru vševediaceho hackera, ktorý občas aj stlačením jednej klávesy odstráni hrozbu predstavujúcu (minimálne 10cm veľkého) nápisu UPLOAD VIRUS, ktorý by zničil svet.

J: Bomby a rôzne iné výbušniny majú zvyčajne 2-3 káble rozlíšené farebne pre lepšiu orientáciu, ak hrdina zachraňuje svet alebo seba (veď teroristi a iní „teapci" sú takí ohľaduplní).

K: Dôležité, život ohrozujúce alebo prísne strážené údaje sú riadne označené ( TOP SECRET,WARNING).

L: Ak niekto niekoho omráči pre potrebu získania jeho šiat, vždy mu šaty obete perfektne sadnú( už chýbajú iba bežiaci hrdinovia po celom štáte, hľadajúci práve tú svoju konfekčnú veľkosť).

M: Robiť si tak ,,vodičák" v jednej z filmových autoškôl- to by bol sen...Prečo? Pri šoférovaní sa šofér dokáže nielen celú cestu zabávať so spolusediacimi v aute, ale ich aj dôkladne preskúmať očami. Ideálne sú tu aj ženy šoférky, ktoré si cestou nanesú novú vrstvu rúžu, samozrejme ak vidíme kabriolet ísť plnou rýchlosťou, málokedy vietor rozstrapatí dokonalé účesy.

A čo nakoniec ???

Už iba známe filmové THE END...

Dominika Mazáková

Dominika Mazáková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..žena s hlavou v oblakoch,odsúdená na život na zemi:) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu